piątek, 24 kwietnia 2015

Przegląd wydarzeń na rynkach kapitałowych

Rynek obligacji

Jak często bywa jednym z bardziej istotnych czynników kształtujących sytuację na rynku polskich obligacji skarbowych jest polityka. Istotne są trzy organizacje. Pierwsza, RPP, ścięła na początku marca główną stopę procentową o 50 pkt. i jednakowoż wyraźnie zasugerowała, że więcej w tym cyklu już nie zrobi. Właściwie dla obligacji skarbowych korzystna jest sytuacja, gdy ma wystąpić fala obniżek stóp procentowych.

Co w Ekonomii?

Pierwszy i drugi miesiąc 2015 nie przyniósł żadnych zdarzeń, które zmieniłyby naszą prognozę perspektyw gospodarczych dla kraju. Wciąż konsekwentnie uważamy, iż na początku 2015 roku ogólna atmosfera dla inwestorów z nadzieją każe spoglądać w przyszłość, przy perspektywie umiarkowanej poprawy w późniejszym czasie. według ostatnich dostępnych prognoz, czyli dotyczących IV kw. poprzedniego roku, krajowa gospodarka rozrosła się o 3,1% r/r za sprawą czynników jak konsumpcja wewnętrzna (wzrósł wówczas on o 3,1% rok do roku) i inwestycje, głównie firm (+9% r/r). Obniżył zaś skalę ożywienia było saldo wymiany z zagranicą (-1,5%). W dalszej części roku 2015 oczekujemy co najmniej utrzymania tempa wzrostu handlu krajowego czy nawet niewielkiego przyspieszenia. Większa skala poprawy powinna pojawić się na polu inwestycji, przede wszystkim dzięki wzrostowi ilości realizowanych projektów infrastrukturalnych wg założeń budżetu Unii Europejskiej na kolejne lata.
Również w zakresie handlu zagranicznego da się przypuszczać, że czeka Nas nadejście pewnej poprawy wskutek coraz bardziej możliwego ocieplenia koniunktury w stre?e europejskiej waluty (przy czym raczej saldo wymiany handlowej ze „Wschodem” nie ulegnie poprawie po nie dającym się nie zauważyć pogorszeniu w 2014 roku). Polityka stóp procentowych w ostatnim czasie: Pod wpływem utrzymującej się ujemnej inflacji (inflacja za styczeń 2015 roku -1,3%), oraz w związku z decyzjami wielu europejskich banków centralnych żądających zmniejszenia kosztu pieniądza, Rada Polityki Pieniężnej na początku marca ścięła główną stopę procentową z 2% do 1,5%. Przy okazji RPP zasugerowała, że była to decyzja kończąca niemal 3- letni cykl obniżek.
Spełnienie tej deklaracji Rady wydaje się pewna i w najbliższym okresie nie spodziewamy się zmian kosztu kredytu.

Rynek akcji

Luty był całkiem dobrym okresem dla inwestorów funduszy inwestujących pieniądze na polskich akcji. Wskaźnik wszystkich podmiotów wzrósł o 2,1%. W zwyżkach swoje zasługi miały średnie i mniejsze podmioty, gdyż wskaźnik giełdowych grubasów (WIG20) zyskał zaledwie 1%, kiedy wskaźnik giełdowych maluchów niemalże o sześć procent. Oznacza to, że jak na razie 2015 rok dał odwrócenie tendencji zeszłorocznych, kiedy korzystniejszą inwestycją były największe spółki. Perspektywy dla światowych giełd wydają się być lepsze w 2015 roku. Bieżący rok przyniesie prawdopodobnie delikatne podkręcenie tempa wzrostu globalnej gospodarki. Jednakowoż w przeważającej części regionów rozsądnie jest oczekiwać poprawy zagregowanych zysków raportowanych przez firmy.
Ceny nie należą do historycznie niskich, jednak według naszej oceny nie są tak wysokie by trzeba było się bać zwracając uwagę na niskie stopy procentowe. Zarazem historycznie nakręcone ceny papierów dłużnych w najważniejszych gospodarczo regionach i związane z tym nikłe szanse na ciekawy zarobek w segmencie dłużnym mogą odegrać pewną rolę we wzroście zainteresowania rynkiem akcji.
W skali naszego rynku prognozujemy, że wzrośnie atrakcyjność inwestycyjna mniejszych spółek nad gigantami. Naszym zdaniem w tym segmencie łatwiej o raptowną poprawę zysków, a wyceny niejednokrotnie wydają się dobre. Szanse na większy zysk to też tradycyjnie w tej sytuacji znacznie większe ryzyko, powodowane większą wrażliwością na zmiany nastrojów wśród inwestorów i kierunku przepływu pieniędzy (więcej o tym tutaj).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz